Հնդկաստանը Samsung-ից 601 մլն դոլարի հարկային պարտք է պահանջել
Հնդկաստանի կառավարությունը հարավկորեական Samsung ընկերությունից պահանջել է վճարել 601 մլն դոլարի հարկային պարտքը և էլեկտրոնային սարքավորումների մատակարարումից հարկվող տուգանքները։ Այս մասին հայտնում է The Economic Times պարբերականը՝ հղում անելով կառավարական աղբյուրներին։
Հարկային պահանջը վերաբերում է Samsung-ի 955 մլն դոլարի չափով զուտ շահույթի զգալի մասին, որը ստացվել է 2024 թվականին Հնդկաստան կենցաղային էլեկտրոնիկայի, սմարթֆոնների և այլ ապրանքների մատակարարման համար։
2023 թվականին Հնդկաստանի իշխանությունները, նպատակ ունենալով խուսափել 10%-ից մինչև 20% մաքսատուրքերի վճարումից, նախազգուշացրել էին Samsung-ին ներմուծումը սխալ դասակարգելու համար։
Այն վերսկսվել է այս տարի։ Հարկային մարմինները ներկայացրել են «Samsung-ի կողմից գործարար էթիկայի բոլոր նորմերի խախտման անհերքելի ապացույցներ»։
Այս ընկերությանը հարկերի և տուգանքների վճարման պահանջները ներկայացվել են երկրում գործող օտարերկրյա ընկերությունների մասնաճյուղերի և ներմուծման նկատմամբ Հնդկաստանի իշխանությունների վերահսկողության խստացման ֆոնին: Գերմանական Volkswagen ավտոարտադրողն այժմ փորձում է դատարանում վիճարկել հնդիկ հարկատուների մեղադրանքները ավտոմեքենաների համար մատակարարվող մասերի սխալ դասակարգման և 1,4 միլիարդ դոլարի հարկեր վճարելու պահանջի վերաբերյալ։