Թրամփի որդիները ստեղծում են բիթքոյինի մայնինգային ընկերություն․ WSJ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավագ որդիները ստեղծում են American Bitcoin բիթքոինի մայնինգային ընկերություն։ Այս մասին գրում է The Wall Street Journal-ը։
Ըստ տեղեկության՝ Դոնալդ Թրամփ կրտսերը և Էրիկ Թրամփը American Data Centers-ի գործընկերների հետ համատեղ պայմանագիր են կնքել Hut 8 տեխնոլոգիական ընկերության հետ միաձուլման մասին, որը ամերիկյան Bitcoin-ի տնօրինմանը կփոխանցի 61․000 մայնինգի մեքենա։
Թրամփների ընտանիքը կստանա Ամերիկյան Bitcoin-ի բաժնետոմսերի 20%-ը, իսկ Hut 8-ը կպահպանի 80%-ը և իր 11 տվյալների կենտրոնների միջոցով կկառավարի գործունեությունը ԱՄՆ-ում։ Ծրագրի նպատակն է դառնալ աշխարհի խոշորագույն արդյունաբերական Bitcoin մայներներ ցածր գնով և ստեղծել սեփական կրիպտովալյուտաների պահուստ։
Ամերիկյան Bitcoin-ի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ բիտկոների ստեղծման և կուտակման իրենց ծրագրերը կապված չեն ԱՄՆ-ի նորաստեղծ ռազմավարական կրիպտոպահուստի հետ:
Մարտի 7-ին Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել բիթքոինի ռազմավարական պահուստի և ԱՄՆ թվային ակտիվների պահուստի ստեղծման մասին, որը կներառի բոլոր մյուս կրիպտո արժույթները։ Երկու պահուստները կձևավորվեն կրիպտոարժույթների հաշվին, որոնք առգրավվել են չարագործներից դատարանի որոշմամբ։
Արհեստական բանականության և կրիպտոարժույթների ոլորտում ԱՄՆ քաղաքականության ղեկավար Դևիդ Սաքսի գնահատմամբ՝ Միացյալ Նահանգներին է պատկանում մոտավորապես 200 հազար բիթքոին՝ 17 մլրդ դոլար ներկայիս փոխարժեքով: Հրամանագրի համաձայն՝ Թրամփը հանձնարարել էր իր վարչակազմին՝ հաշվառել կառավարության տրամադրության տակ գտնվող բոլոր թվային ակտիվները: